08.03.2015

Српска читаоница у иригу - 220 ГОДИНА ОД


Током ове и почетком наредне године обележиће се 220 година од избијања највеће заразе која је однела хиљаде живота, а за коју није било лека - куге. Последња епидемија куге на овим просторима била је 1795. године и захватила је овај део Срема. Највише је страдао Ириг те је у светској медицини овај догађај познат и забележен као "Иришка куга".

spomenik_na_kunom_groblju.jpg

Куга је у Иригу почела 14. јула 1795. године и трајала је осам месеци. Заустављена је 10. фебруара (23. фебруара по старом календару) 1796. године. Ириг је пре куге имао 4813 становника, оболело је 3349, а за осам месеци умрло је 2549 становника.Од тадашњих 912 срусшено је и спаљено око 400 кућа. Ириг се више никада није опоравио. Мештани Ирига сахрањивани су на два "кужна"гробља, а данас је сачуван само део споменика на тзв. "кајновачком кужном гроблју" где је сахрањено више од 1000 мештана.
У знак захвалности што је куга престала на дан Св. Харалампија у цркви Св. Теодора Тирона у Иригу, у звонику, саграђена је хорска капела посвећена Светом великомученику Харалампију. Икону светитеља на иконостасу насликао је Јован Пантелић 1811. године.
Српска читаоница у Иригу обележиће 220 година од избијања "Иришке куге" током године кроз низ активности: предавања, стручни симпозијум, изложбе, издавање књиге о куги, чиме ће представити још један сегмент из бурне прошлости и историје некадашње "Фушкогорске престонице" и највећег трговишта у Срему-Ирига. Обележавања ове годишњице започеће  штампањем књиге "Срем у време куге (1795-1796) чији је аутор проф. др Јован Максимовић, а за мај месец Српска читаоница планира прво у низу стручних скупова на ову тему где ће учешће узети еминентни лекари и историчари медицине.

Б. Јовичић