10.12.2014

10.ГОДИНА НАГРАДЕ


Управни одбор Српске читаонице у Иригу је 2005. године донео одлуку о установљењу награде за драмско стваралаштво која ће носити име Борислава Михајловића Михиза, почасног члана Читаонице и познатог српског драматурга, књижевника и књижевног критичара који је рођен у Иригу.

qa.jpg

СРПСКА ЧИТАОНИЦА У ИРИГУ
Фонд "Борислав Михајловић Михиз"
Нови Сад, "Стеријино позорје", 10.12.2014.г.

Исте године основан је и Фонд који носи Михизово име, а прва добитница награде је данас позната драмска списатељица и књижевница Милена Марковић из Београда. Награда се додељује у Српској читаоници у Иригу на дан Михизовог рођења 17. октобра.
У оквиру планираних активности Фонда за 2014. годину, 10. децембра је у Стеријином Позорју у Новом саду одржан скуп посвећен десетогодишњици додељивања Михизове Награде за драмско стваралаштво и припреми дела за Антологију Михизових добитника. На медијски веома добро испраћеном скупу учествовали су: Душан Јаковљев, потпредседник Скупштине Војводине и један од оснивача Фонда, Даринка Николић, позоришни критичар, Ксенија Крнајски, редитељка и Светислав Јованов, театролог (сви чланови жирија Михизове награде), као и Мирослав-Мики Радоњић, театролог и в. д. директора Стеријиног Позорја. Разговором је обухваћен широк низ тема, од разлога оснивања Награде и њеног значаја, преко процене драмског значаја појединих лауреата, до утицаја драмских опуса Михизових добитника на стање савремене српске драматургије. Душан Јаковљев је, између осталог, нагласио потребу да се развије синтетички аспект ове Награде (и читаве активности Фонда) тиме што ће се обновити пракса да друштвена заједница помогне реализовање комплетног процеса промоције годишњих добитника - од награде и објављивања књиге, преко реализовања представе по тексту добитника и њене афирмације. Даринка Николић је истакла да су драматичари-добитници Михизове награде били главни актери увођења "постмодерног" стила у нову српску драму, као и значај чињенице да жири у својим опредељењима за ових десет година није направио ниједан погрешан избор. Ксенија Крнајски је говорила о сопственим искуствима у сценској реализацији драма неких од лауреата (Маја Пелевић); исто тако, истакла је значај постојања институција и критичких ауторитета који су у стању да препознају нове вредности у драми и театру. Светислав Јованов се осврнуо на специфичност рада жирија Фонда, који је оријентисан да препознаје ствараоце који доносе нове тенденције, а што подразумева и прихватање ризика. Најзад, Мики Радоњић је, уз истицање главних поетичких обележја у опусима досадашњих лауреата (критички ангажман, савременост, нове форме), истакао и значај Михизове награде, као једног од најважнијих признања за драмске писце у нас. Уз то, сви учесници су истакли велик допринос који су током протеклог периода, раду жирија и читавог Фонда пружили редитељ Кокан Младеновић и преминули драмски писац Ференц Деак.
У протеклих 10. година рада Фонда и додељивања Награде постигнут је велики напредак у афирмацији и подстицају драмског стваралаштва, а Награда се сврстала у ред значајних и веома цењених признања. Српска читаоница је ове године покренула иницијативу о адаптацији родне куће Борислава Михајловића Михиза, урађени су основни пројекти у сарадњи са Заводом за заштиту споменика културе Војводине, а коначним уређењем ове куће и формирањем Михизове спомен собе и простора за друге културне садржаје, Ириг ће добити још један значајан објекат који ће репрезентовати место својом културном и туристичком понудом.

Б.Ј./С.Ј.


qq.jpg

qwq.jpg