Држава ће финансирати санацију штете настале током поплава у Врднику
- 30.06.2023.
Потпредседница Владе Републиике Србије Маја Гојковић обишла је данас Врдник, где је са мештанима и председником Општине Ириг Тихомиром Стојаковићем разговарала о санацији штете након поплаве која је ово место погодила 26.маја. Она је боравила у насељу Ћуковац где се излио бујични канал Моринтовац.
Двадесетпет домаћинстава претрпело је велике штете, а оштећени су и мостови и путеви, за које ће бити потребна санација. Потпредседница Владе Маја Гојковић истакла је да ће Влада Србије финансијски помоћи приликом санацији штете јер су за то обезбеђена средства.
„Врло брзо ћемо реаговати тако што ће Влада из буџета Републике Србије надокнадити штету коју су имали грађани и општине на објектима јавне намене. Друго је оно што ће општине додатно радити, а Влада је у потпуности спремна да надокнади сву штету. Биће доста посла, а рокови су кратки јер желимо што пре да се вратимо у редовно стање“, рекла је Маја Гојковић.
У Општини Ириг нису чекали да се формира тим на државном нивоу и сама је кренула са проценом штете и првим радовима на санацији. Општина Ириг увелико ради на пројектима санације и изградње два моста, а већ је уложено око три милиона динара из општинског буџета за прву санацију, док не стигне помоћ државе.
„Већ прво вече наше екипе у складу са нашим могућностима су биле на терену и тамо биле наредних десетак дана како бисмо санирали штету. Поплаве у Иригу су се десиле много пре него што су погодиле остатак Србије и Општина Ириг је узела ствар у своје руке, па су екипе пописале штету. Претпостављали смо да ће Влада да нам помогне, али смо у складу са нашим могућностима одреаговали и определили средства“, рекао је Тихомир Стојаковић, председник Општине Ириг.
За сада је процењена штета на приватним објектима око 12 милиона динара и иисто толико на објектима јавне намене који припадају Општини. До сада је Општина уложила око три милиона динара за чишћење поплављеног подручја. За нашу Општину то су велика средства и без подршке Владе не бисмо могли све да решимо.
Следећи корак је и превенција, па ако се испостави да одређени објекти попут ћуприја без довољне пропусне моћи представљају опасност, кренуће се у њихово уклањање, рекао је Стојаковић, а очекује се и продубљивање канала. И поново стоји апел на становнике да не одлажу отпад у канале, као и да приликом изградње ћуприја поштују грађевинске услове како би могле да пропусте веће количине воде на које се не може утицати.